Az emberiség fejlődése és a népesség egyre nagyobb növekedése egyre több melléktermék keletkezésével jár együtt, amely az emberi élet velejárója. A szennyezőanyagok megnövekedett mennyisége egyre nagyobb mértékben igényel új, innovatív tisztítási rendszereket. Az ember környezetében a legnagyobb veszélyforrást a víz szennyezése, szennyezettsége jelenti. A népességnövekedéssel arányosan a vízigény is növekszik, amely egyben nagyobb mennyiségű felhasznált, szennyezett vizet is jelent. Amennyiben ez a tendencia folytatódik, és nem teszünk semmit ennek mérséklése érdekében az ember életminősége kérdéses lesz jövőben. Éppen ezért napjainkban több európai országban alkalmazzák a szennyvíz újrahasznosító technológiát, mint megoldást, a szennyvíz megtisztítására és újrahasznosítására. Szerencsére ez a trend egyre elterjedtebb Magyarországon is. Továbbá Magyarországot egyre nagyobb szintre emeli a szennyvíztisztítás terén az a vidékfejlesztési program, amely biztosítja a kis és közepes települések számára az egyedi, biológiai szennyvíztisztítók beépítését a régi és megszokott csatornakiépítés helyett.

A szennyvíztisztás technikája és szennyvíztisztító berendezések:
A szennyvíztisztításnak két módja van mechanikai és technológiai tisztítás.
Az alábbi szövegben részletesen leírjuk a szennyvíztisztítókkal kapcsolatos általános tudnivalókat: Minden szennyvíztisztítóra egy általános szabály érvényes. Ez a szabály a specifikus paraméterekre vonatkozik a szennyvíztisztítás kapacitásával kapcsolatban, ez lakosegyenérték szerint kiszámítható. Nagyobb lakos egyenérték szám, nagyobb kapacitású tisztítást igényel. A működési mód változó minden egyes berendezés típusnál. Elsők a sorban az aerob-anaerob berendezések. Ezek a berendezések olyan anyagból készülnek, amely ellenáll azoknak a vegyületeknek, amelyek megtalálhatóak a szennyvízben. Ezek a berendezések használhatóak kisebb gyárak, hotelek vagy kisseb települések kommunális szennyvízének tisztítására. Nagyon fontos a berendezés rendszeres működésének ellenőrzése, különösen az iszap színének és mennyiségének követése a biomassza elhalásának megelőzése érdekében. Mindenképp követni kell a megtisztított víz minőségét, rendszeres mintavétellel.
A biológiai szennyvíztisztítók második típuscsoportja az SBR berendezések, amelyek a biológiai szűrőkbe levegő bevezetésének elvével tisztítják a szennyvizet. Speciális levegőztetők juttatják be a levegőt a szennyvízbe ahol erős felkeverés történik. A szennyvízben található szerves anyag a mikroorganizmusok segítsége révén bomlik le. Az iszap a tartály aljára ülepedik, a tiszta víz pedig a tartály felső részéből áramlik ki. Az egy tisztítási ciklus 8 óra alatt történik meg.
A következő csoport membránszűrős technológiával tisztítja a szennyvizet, ami azt jelenti, hogy a tisztítás folyamán szétválasztja az aktíviszapot és a már megtisztított vizet egy sűrű membrán szűrő segítségével. A membrán szűrő összetétele olyan, hogy gátolja a káros mikroorganizmusok áthaladását. Ezeknek a berendezéseknek a különlegessége az, hogy néhányuknak külön tároló tartályuk van amelyben összegyűlnek a szilárd szennyezőanyagok. Az így megtisztított vizet felhasználhatjuk a kertben, autómosásra.
Az FBR berendezések bio-film technológiát használnak, itt a tisztítás mikroorganizmusok segítségével történik, amelyek a merülő biomassza hordozókon találhatóak és így tisztítják a kommunális és ipari szennyvizet. A berendezések, amelyek ezen az elven működnek, 3 részből álnak, ezek a részek a következők:
elsődleges tartály, amelybe a szennyvíz beáramlik,
biológiai reaktorok biomassza hordozókkal, amelyeken mikroorganizmusok telepednek meg
másodlagos tartály