A szellőzés alapelve, hogy megcserélje a helységben található levegőt a légkörben található levegővel, a higiéniai körülmények megtartása miatt. A szellőzés emellet még a felesleg páratartalom eltávolítására is szolgál.
A szellőztetés fajtájai
A szellőzés lehet természetes és mechanikai. A természetes szellőzés egyértelműen a levegő beszivárgását jelenti az ajtók és ablakokon keresztül.
A mechanikus szellőzés magába foglalja kényszerű levegőcserét a zárt helyiségben ventillátor segítségével. Az ilyen szellőzés olyan helyeken hasznos ahol nincs természetes szellőzés. Az ilyen szellőzés kivitelezéséhez széles körben állnak rendelkezésre különböző berendezések, amelyek leget tesznek minden speciális igénynek is.
A mechanikus szellőzést két részre osztjuk, szívóra és beáramlóra.
A beszívó szellőzésnél a helyszín csökkentett nyomású, így gátolva vannak a kellemetlen szagok. A beszívó rendszer beszívja a helyiségben található levegőt és kültérre juttatja azt. Leggyakrabban konyhákban és fürdőszobákban használják őket.
A beáramló szellőzés a külső levegőt a helyszínbe juttatásával történik. A nyomásos beáramoltatás nagyon helytálló a nagy helységekben. A friss levegőt bejuttatja be a helyiségbe a szennyezettet viszont eltávolítja Ezt a fajta szellőzést a legtöbb esetben az ipar alkalmazza.